Jak poradzić sobie z pękniętą szybką w telefonie?

Pęknięty ekran w telefonie dotykowym wcale nie musi oznaczać konieczności wymiany całego elementu. Wbrew obiegowej opinii, tego typu radykalne działania wcale nie są konieczne. Innym rozwiązaniem jest metoda refabrykacji, którą oferuje wiele serwisów. To pozwala zachować oryginalny ekran, a także obniżyć całkowity koszt naprawy uszkodzonego urządzenia nawet o połowę. Prefabrykację najlepiej zlecić osobą specjalizującym się w tym, można do zlecić na odległość w serwis telefonów door to door.

Pęknięta szybka w telefonie – co zrobić?

Wiele osób sądzi, że w takim przypadku jedyną opcją jest całkowita wymiana ekranu. Wiąże się ona ze znacznymi kosztami, nierzadko przewyższającymi całkowitą wartość telefonu, dlatego przeraża wiele osób. Dodatkowo montowana część jest tylko zamiennikiem, który wcale nie musi pochodzić z fabryki tworzącej oryginalne telefony. Na szczęście, są również inne rozwiązania.

Pod nazwą refabrykacji ekranu kryje się możliwość rozwarstwienia ekranu i wymiany wyłącznie uszkodzonego elementu wraz z dotykiem. Jednak aby przeprowadzenie takiego procesu było możliwe, koniecznym jest, aby wyświetlacz oraz pozostałe elementy urządzenia były w pełni sprawne.

Jak zamaskować pęknięty ekran?

Proces refabrykacji składa się z kilku etapów. Najpierw rozdziela się dwie główne warstwy, to jest uszkodzoną szybkę z dotykiem oraz ekran. W zależności od tego, czy ekran jest prosty, czy zakrzywiony stosuje się inny rodzaj separatora. W tym pierwszym przypadku wystarczy drut molibdenowy, w drugim – konieczny jest separator kriogeniczny.

Aby proces zakończył się sukcesem, konieczne jest dokładne usunięcie popękanego szkła oraz kleju OCA lub LOCA (w zależności od tego, który został zastosowany). Takie wstępne oczyszczenie kończy się dokładniejszym oczyszczaniem z pomocą dobranego do rodzaju ekranu alkoholu. Proces ten jest przeprowadzany w sterylnym środowisku.

Następnie umieszcza się urządzenie w tak zwanej autoklawie, w której nakłada się na ekran nową warstwę złożoną z szybki z dotykiem. Urządzenie to stosuje się, aby uniknąć wytworzenia się bąbelków powietrza pomiędzy klejonymi warstwami.

I co dalej?

Właściwy proces refabrykacji kończy się. Urządzenie jest poddawane szeregowi testów, które mają sprawdzić, czy działa prawidłowo. Robi się to przy zastosowaniu aplikacji autoryzowanych lub stworzonych przez producenta telefonu, dzięki czemu można mieć pewność, że telefon jest sprawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *